Úvod / Oslavy dvou novodobých titulů? Nepřekonaná radost, to se nedá popsat, vzpomíná moravak

Oslavy dvou novodobých titulů? Nepřekonaná radost, to se nedá popsat, vzpomíná moravak

Obránce Michal Gulaši - oblíbenec fanouška moravaka. V sezóně 2019/20 vyhrál statistiku Radegast Index s 217 body - 98 hitů a 120 zblokovaných střel

B  r  n  o  -  I když současné roční období a počasí spíše vybízí k tomu, že člověk půjde den prožít někde s přáteli venku, výšlap, jízdu na kole, pohodička strávená na chatě, chalupě, vyjít do přírody si užít relax a podobně, my v našem případě tu máme pro naše fanoušky nový KometaFans rozhovor. Jelikož jich za sebou máme již přes 30 a byla vyčerpána většina dlouhodobých našich známých stálic na diskuzním fóru, byl vybrán na kus řeči o hokeji a jeho hospodářství doma diskutér moravak , jehož působnost na fóru mezi námi je kratší. Nicméně vybrat uživatele, který má nick, který celkem vystihuje srcdařství a moravský patriotismus, byla inspirace k rozhovoru jasná volba.

Všichni nyní zažíváme o zhruba měsíc delší hokejovou pauzu, když vynecháme MS ve Švýcarsku, které se nekonalo. Ale už toho času trochu uběhlo a současný měsíc červen trochu zase přiblížil novou sezónu 2020/2021, kterou zase všichni příznivce brněnské Komety vyhlížejí, což rok co rok není nic překvapujícího. Ta droga a hlad po hokeji bude a zůstane v každém z nás. Vždyt' hokej je tak krásný, atraktivní, rychlý, pořád se zlepšuje a stále má svůj vývoj. ,,Délka pauzy záleží především na tom, jak ten můj oblíbený mančaft skončí,'' říká moravak ,,v případě úspěchu to čekání na novou sezónu bude příjemnější a nebo taky opačně.''

Je to tak. I když ne ale všichni mají to štěstí, že mají brněnskou DRFG Arénu ve svém dosahu, aby ji mohli navštívit osobně. At' už se jedná o přátelské letní zápasy v rámci klasické přípravy nebo nebo když nadejde již ostrá sezóna, kde už se do tabulky Tipsport Extraligy započítavají od prvního zápasu body. V případě Komety se jedná o zápas 1. kola na domácím ledě proti třineckým Ocelářům v pátek 18.9. . Tedy, jít na první domácí zápas hned na samotném kraji nové sezóny a ke všemu v pátek před víkendem, když to tak vyjde, to je snad pro většinu natěšených fanoušků skvělé.

Nicméně navzdory tomu, že je určitě vždy lepší být na hokeji naživo, i alternativy, na něž jsou někteří lidé s Modrobílým Srdcem odkázáni, využijí v rámci své pohody velmi rádi. A vlastně - jsou společně s námi na zápase a prožívají to úplně stejně. Bez rozdílu, zda se jedná o televizní přenos nebo internetový a je to pro ně určitě pohodlné. ,,Pro mě usazení se u televize pohodlné nejspíš je, protože nejsem místní Brňák, ale přespolní, 220 km. I když sledovat Kometu živě, to je o něčem jiném, o tom už jsem se také přesvědčil,'' má jasno náš host v rozhovoru v závěru předmluvy.

 

Ahoj, moravaku! Vítám tě u rozhovoru. Začneme trošku netradičně, než hokejově: Jak se máš po osobní stránce, co tvoje hospodářství?

Jelikož se blíží ta nezáviděníhodná 70, tak už to není takové jako dříve. Ale na druhou stranu při určitých problémech si nestěžuji, mohlo by být hůř. Hospodářství, to jsou především králíci, morče, zahrada a skleník. Kolem toho je práce až dost. Ještě k tomu, když se někdy nechce.

Minimálně jednou jsem od tebe na fóru četl, že v časných ranních hodinách máš již zkontrolovanou zahrádku. V kolik tak vstáváš a jdeš na tu revizi?

Jsou dny, kdy se probouzím kolem šesté. Samozřejmě, že se to odvíjí podle počasí. To pak si přispím, když vím, že nemám nic naplánovaného.

Máš doma nebo dokonce na zahrádce předměty nebo malby, které ti připomínají Kometu nebo hokej všeobecně?

Tak především kalendář Komety v dílně, láhev a šest paňáků s logem Komety na hruškovici. Šála, čepice a jiné drobnosti připomínající Kometu.

Zmiňoval ses mimo jiné i o vnučkách v souvislosti s odháněním vrabců od třešní. Počítám, že ony také fandí Kometě, že?

Tady to musím uvést na pravou míru: Starší Rozárka, té jsou 4 roky a Renatce půl roku. Ale jak nadejde čas, budu se o to snažit, což se u té starší pomalu daří.

Bavíte se o našem oblíbeném klubu často? Když jsou nějaké novinky, píšete si, voláte si hned?

Ano, mám tu letitého kamaráda Mirka, který bydlí kousek od Kladna. Pochází z Brna, kde má bratra, který jej zásobuje novými zprávami o Kometě. Také se osobně navštěvujeme a probíráme nové zprávy ohledně Komety.

A co tvoje drahá polovička a Kometa? Jste jedním z těch případů, kdy se manžel nebo přítel zajímá o sport, potažmo právě hokej a žena to nesleduje a má doma zapáleného fanouška nebo máte svůj zájem o Kometu a hokej jako takový stejný?

U nás je to tak, jak píšeš, Steve. Moje žena není do fandění až tak zažraná, ale je vidět, že se mnou přece jen trochu sympatizuje, není proti. I když někdy jsou boje, když se sejde oblíbený pořad s hokejem, naštěstí je tu ještě PC.

Jsou po republice i jiné hokejové kluby, kterým přeješ?

Doposud to bylo Kladýnko.

Jaký je tvůj největší hokejový rival?

Samozřejmě Rudá Chátra!

Mimo hokej se podíváš i na jiná sportovní odvětví? Pokud ano, můžeš jich našim čtenářům pár uvést?

Také rád zkouknu fotbal, především ted' sleduji Zbrojovku. Rychlobruslení Sáblíkové - rodačky z mého kraje. Tenis, atletika a jiné.

V jarních a letních obdobích cestuješ za příbuznými? Jsou i oni příznivci našich modreobílých barev, byt' jim třeba tolik nefandí, jako my zde ostatní, ale trochu se zajímají a občas se zeptají na novinky?

S přibývajícím věkem toho tolik nenajezdím a tak se na rodnou Vysočinu k příbuzným tak často nedostanu. Ale vždy se to neobejde bez probrání událostí kolem sportu a Komety.

Prozradíš nám, co tě třeba v rámci relaxu a užívání si pohodičky baví? Zajdeš třeba do lesa, uděláš něco na zahrádce, vyrobíš si něco v dílně doma a podobně?

Momentálně v této době je to slabší s procházkami v lese, ale máme větší zahradu, což nahrazuje výšlapy. Zahrada - tam se může pracovat od rána do večera. Ještěže na to nejsem sám. Od zeleniny přes rajské a k tomu skleník (větší). Jak je v baráku cirkurálka a hoblovka, tak je to o něco snažší něco vyrobit. Třeba nějakou poličku a jiné výrobky ze dřeva a to už jich za ten uplynulý čas bylo.

Scházíš se osobně na pivo s přáteli a kromě hokeje probíráte i jiné věci ze života? 

Ten život ve městě je jiný. Každý je uzavřený do sebe (myslím v naší ulici) a s přáteli, které máme, když se sejdeme, se probere vše možné ze života a zabruslí se i na ten hokej.

V rámci našeho spolku KometaFans se rozjela slezina pod názvem Spoluškopek, které většinou iniciují pro reálné sejití se naši spolukolegové gusta a malbec. Byl jsi už na nějakém tom Spoluškopku přítomen? Pokud zatím ne, plánuješ poznat osobně lidi, kteří se pohybujou na fóru?

Ano, zrovna toto by mě zajímalo nejvíc, ale jak jsem dříve avizoval je v tom ta vzdálenost 220 km. Poznat lidi jako Dušek, Viktorie, arnasea, nervosaur a samozřejmě všechny ostatní.

Myslíš si, že je výborný nápad se takto s ostatními sejít a diskutovat naživo, než zde na fóru třískat do klávesnice? Je to zase taková trošku příjemná změna?

Samozřejmě, pravdu máš Steve, že naživo je to o něčem jiném, ale bohužel já musím zůstat u té klávesnice.

Od kterého roku Kometě fandíš a kdy jsi poprvé její domácí zápas navštívil? Předpokládám, že to bylo ještě v dobách za Lužánkami...?

Tipuji to od roku 1960. S návštěvou domácího zápasu Komety jsem to měl složitější, protože jsme byla početnější rodina a na to už se nedostávalo financí.

Vyjmenoval bys prosím pár tvých oblíbených hráčů ze současné soupisky a i z dob dřívějších, třeba ještě právě v lužáneckých časech?

Zat'ovič, Mueller, Holík, Gulaši a ze starší generace Bubník, Jiřík, Černý, Vaněk, Nadrchal, Havlíček, Čermák a další.

Kteří hráči pro tebe byli naopak zklamáním, když je pan Libor Zábranský do týmu angažoval a poté se zjistilo, že do koncepce týmu a do očekávání nezapadl?

KÖhler, Kašík, Stránský a další.

Starší generace našich fanoušků již několikrát psalo na fóru, že na tehdejším Déčku to hodně burácelo (nynějším nástupcem a centrálou fandění je již dnes Éčko v Rondu). Chodíval jsi na Déčko? Dá se tento tehdejší sektor nějak srovnat s Éčkem?

Nenavštěvoval. Nemohu, ač bych chtěl posoudit.

Napadá mě... jak moc se změnily pokřiky a chorály? Co se tenkrát nejvíce skandovalo?

Nechci urazit fandy, nevzpomínám si až tak detailně, nevím.

Například o Karlovi Langovi, ve kterém se zmiňoval zdejší fanoušek Chorché, se říká, že to byl výborný brankář a že byl vyjímečný svými zákroky. Jakým byl gólmanem a člověkem poprvé pro tebe?

Souhlasím s Chorchém, že Karel Lang byl vynikající brankář, velmi v bráně pohyblivý, což si matně vzpomínám. To už je dávno. Byl také hodně impulzivní.

Tenkrát se ještě tuším hrávalo i na remízy po 60ti minutách a žádné Play Off ještě nebylo. Takže se stávalo, že pokud někdo v posledním kole uhájil remízu, stačilo mu to na titul mistra republiky. Co si myslíš o formátu Play Off, který se po základní části nyní praktikuje již mnoho let a to i na MS, byt' se nehraje v v sériích na 4 vítězné zápasy, ale funguje to systémem ,,bud' ten jeden zápas vyhraješ nebo v turnaji končíš, případě si zahraješ jen o bronz''. Co víc se ti v tomto porovnání zamlouvá?

Doba je pokročilá a to nese s sebou i změny nejen v hokeji. Myslím, že momentální nastavení závěrečných bojů o titul je zajímavé. Fandím tomuto systému.

Kometa bude mít nyní brankářskou jedničku Karla Vejmelku. Nicméně Lukáš Klimeš byl ted' podle ohlasů na fóru jedním z těch nejlepších brankářů v Chance lize. Myslíš si, že už je to ve svých 25tik letech natolik kvalitní brankář, že by Karlovi mohl zdatně sekundovat v bráně?

Věk na to má, aby byl Luky Vejmisovi rovnoceným spoluhráčem.

Pan Libor Zábranský rok co rok říká, že kádr je definitivně uzavřený až ke konci základní části. Do té doby se můžou dít hráčské výměny. Myslíš si, že většina fanoušků chce, aby hned od startu sezóny byl kádr co nejsilnější, všechno si sedlo a klapaly souhry a týmová ,,chemie'', byt' samozřejmě se v sezóně hráči nevyhnou i měsíčním zraněním a tudíž se musí pak na to reagovat příchodem nového hráče nebo i více hráčů?

Mančaft, ten se buduje od začátku sezóny až do konce. A který fanda by nechtěl, aby to jeho oblíbené mužstvo stále vyhrávalo..? Jestliže z mančaftu odejde z nějakého důvodu 5 až 6 hráčů, ti se musejí nahradit. Dle možností a financí pak může majitel, když má čich na hráče, mužstvo doplnit do závěrečných bojů o titul.

Byl jsi někdy osobně i na křestu nového dresu před začátkem nadcházejících sezón?

Nebyl.

Vlastně... jsi z Brna? Ale mám pocit, že jsi mimobrněnský fanoušek a na podobné akce možná do města ani nechodíš, že? 

Máš Steve pravdu, já jsem kluk odchovaný tvrdou Vysočinou a pak přestěhovaný v roce 1978 do Kladna, takže je to pro mě vzdálené. Přes to jsem s kamarádem DRFG Arenu navštívili při posledním titulu, poslední zápas s Třincem. Bezva zážitek.

Jak jsi se díval na sezónu, kdy padaly tučné pokuty za vulgarity a následnou sezónu to již bylo zrušeno. Co si o tom myslíš ty z tvého pohledu? Neříkám, že je to naprosto správně skandovat a pokřikovat nepublikovatelná slova, nicméně s ohledem na společnost všude kolem nás a ve sportovním prostředí pokutovat kluby za ostřejší slova.. nebyl to tak trošku zbytečný ,,cirkus'' ze strany ČSLH?

To nese sport, pak ta atmosféra a k tomu fandění ne zrovna rukavičkách. Nesmí to být přehnané, ale to k hokeji patří.

Jak jsi oslavil ty 2 novodobé tituly? Měl jsi jako spoustu dalších chlapů slzy štěstím a radosti v očích?

Nepřekonaná radost, to se nedá popsat a slyšet ,,Ódu pro radost''.

Ono čekat nějakých 50 let na titul v tak ambiciózním městě, jakým Brno je, to už je nějaká doba, že?

Velkoměsto, co dodat.. To už byla velká ostuda. Hlavně, že to vyšlo a zrovna double.

A když už mistrovský titul přišel, tak na něj navázal hned druhý po něm, tzv. double. No nebyla ta mánie radosti v rámci oslav ještě mnohem větší, šílenější?

To byla taková menší odměna za ty roky neúspěchu. Kometa si to a především pan Zábranský zasloužili.

Co tě na hokeji nejvíce baví? Rychlost, tvrdá střela, kombinace, různorodost?

Rychlost, tvrdá střela i t'ukec před bránou na jeden dotek. To je to, co nás na současném hokeji baví.

Ještě, když se vrátím na moment k brankářům, je někdy na obdiv, jaké zákroky musí předvádět, aby nedostali gól, i když třeba na ně někdo vypálí opravdovou dělovku? Dá se říct, že i když jsou adekvátně dnes chráněni výstrojí, přece jen se hokej zrychlil, je tvrdší a tak hrozí brankářům i možné vyšší riziko zranění?

Ano, dá se to takhle říci. Dobrý gólman, to je 50% úspěch mančaftu a také vystavený většímu riziku úrazu. Hodně záleží na fyzickém fondu brankáře a pohyblivosti.

Často brankářům pomáhají i obránci a útočníci, když padají do střel. To už chce pořádný um a odhodlání, protože co si budeme namlouvat, ta rána prostě bolí. Vyjmenoval bys prosím pár obětavých bojovníků ve tvých očích, kteří na ledě za Kometu poctivě odváděli tuto tvrdou práci?

Farda, Potsch, Malec, Čermák a Gulaši.

Letošní hokejové pauza je o zhruba měsíc delší, než je obvyklé. Extraliga se nedohrála, stejně tak jako ostatní ligy po Evropě, ale i ve světě, MS bylo zrušeno. Už se těším na novou sezónu? Vyhlížíš už přátelské zápasy nebo patříš do sorty lidí, kteří si počkají až na start ligy s očekáváním na první 3 body do tabulky?

Už se nemohu dočkat, až Brněnské Flótek, myslím dny do zahájení nové sezóny, to dotlačí na 0.

Co říkáš na Radegast Index - statistika hráčů, kdy se počítají tvrdé hity, ale i zblokování střel? Co tato čísla podle tebe vypovídají? Řekněme obětavost, která má ztížit soupeři hru a pomoct v blokování svým kolegům v brance?

Velice důležitá činnost, která vypomáhá nejen brankáři, ale i celému mančaftu. Ne všichni to umějí lehnout do střely, která letí 120 km/h.

Sleduješ sem tam i NHL? Máš tam svůj oblíbený klub?

Také někdy zabrousím do NHL a to když hraje Nečasův mančaft.

Z Kanady se vrátil Tomáš Plekanec. Co k tomuto hráči říct? Patříš mezi ty Komet'áky, kteří jsou št'astní, že se takového hráče podařilo do Komety dostat?

A nejen pochopitelně jeho, ale i další reprezentační persony. :-) Samozřejmě, Pleky to je osobnost. Když při výluce nastupoval za Kladýnko, tak jsem nevynechal jediný zápas. Hodně jsem zvědav, jak se uvedou nové akvizice v Kometě. Každý takový borec, to je oživení mančaftu a její hry.

Díváš se i na YouTube na různá Komet'ácká videa? Líbí se ti obzvlášt' nějaká?

Když si chci připomenout boje o titul, tak rád kouknu. Hned je potom lepší náladička.

A co šály a dresy? Máš doma své oblíbené?

Jak už jsem uvedl dříve: Šálu, čepici, tričko od Leoše a ještě nějaké suvenýry.

Byl jsi se podívat na stále pořád čerstvě nový Fanshop u Ronda na Nových sadech? Pokud ano, bylo tam něco, co tě v nabízeném prodeji překvapilo? Odnesl sis odtam něco?

Tam jsem nebyl, ale od zet'áka dostávám z Fanshopu nějaké dárky.

Poslední otázka, taková na závěr už lehce klasická: Co se ti vybaví, když se řekne HC Kometa Brno nebo nebo popřípadě mnohopočetná modrobílá armáda věrných a hlasitých věrných fanoušků?

Jedno z nejlepších mužstev v naší Extralize. Už jenom ty barvy, modrá a bílá, ty jsou nejlepší.

 

moravaku, díky, že jsi rozhovor přijal a udělal si na něj čas. Hodně štěstí v osobním životě, užívej si důchodu, zahrádky a Kometa at' je a nadále taky zůstane tvou zábavou, která ti vždy zpříjemní den! Měj se hezky a uvidíme se zase na fóru!

 

Host: moravak

 

Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 3]

Moc pěkné a od srdce , moc si vážím fandů i když nežijí v Brně . Máš pěkný vztah k Moravě i podle nicku a to je super. Ať se ti v životě daří a zahrádka přináší radost i úrodu . Díky oběma za pěkné počtení .*22**24*

IP: 109.81.213.--
gusta gusta +5 / 0 14.06.20 18:22 [84295]

Je jednoduché být fanouškem Komety, když bydlíš v Brně, popř. odtud pocházíš. Ale stát se Komeťákem, když k Brnu jako takovému nemáš vlastně žádný vztah? Moravaku *196*

„ #10 – Což takhle dát si špenát?“
IP: 95.173.69.--
moravak moravak +3 / 0 14.06.20 11:51 [84279]

Ahoj Steve, sice jsem to ještě v sobotu, tedy do půlnoci stihnul, ale nepočítal jsem, že to tak brzy upravíš. Hezký den přeje moravák.*22*

„Modrobílá šlechta.“
IP: 178.255.168.--
Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 3]
K přidání komentáře se prosím přihlašte
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace