Úvod / Oblíbená značka auta? Mám nejraději ta, která mají nálepku Kometa Brno, hlásí rakman

Oblíbená značka auta? Mám nejraději ta, která mají nálepku Kometa Brno, hlásí rakman

Bývalý obránce Jan Hanzlík - jeden z oblíbenců fanouška rakmana. Do Brna přišel z pražské Sparty v sezóně 2013/14 a brzo si získal u fanoušků přízeň

B r n o  -  At' je léto nebo zima - s KometaFans rozhovory je vždycky prima. Na tomto diskuzním webu by nuda neměla mít prostor ani v průběhu ,,okurkové sezóny''. Přesně čtrnáct dní před začátkem přípravy a zhruba měsíc před startem Tipsport Extraligy sezóny 2020/2021 přínášíme našim Modrobílým čtenářům, fanouškům hokejové Komety, po diskutérovi pavlikovi, nový další rozhovor s pořadovým číslem 39. Hostem je tentokrát uživatel rakman , který patří mezi ty méně aktivní diskutéry, kteří ,,do placu'' sem tam hodí nějaký ten příspěvek nebo reakci k příspěvku. Je jedním z těch spíše převážných pasivních členů fóra, kteří ho zde ale denně několikrát navštěvují.

Na úvod článku v předmluvě bychom zase mohli zmínit pár řádků, které se budou věnovat nejústřednější a velmi známé postavě brněnského hokeje, panu Liboru Zábranskému. Od mnohých lidí bychom slyšeli v podstatě samá slova, že si spousta lidí neumí představit, co člověk ve funkci majitele hokejového klubu musí vše absolvovat, obětovat a řádně přemýšlet, aby se jeho firmě dařilo a jakým směrem se má ubírat. Uvědomělá slova chvály zazní i z úst, respektive z klávesnic z řad našich fanoušků, kteří dokážou práci pana Zábranského ocenit. Co je totiž pro nás, řadové fandy zábava a relax, je pro našeho majitele klubu byznys, místy tvrdá práce a spousta starostí. ,,Jako fanoušek, pro kterého je Kometa kus mého života, děkuji Liborovi Zábranskému za to, že našel odvahu vstoupit do klubu, na který byl podán návrh na konkurz,'' vyznává se rakman ,,a děkuji za vše, co pro Kometu udělal, kam ji dotáhnul a kolik radosti jsem s ní mohl v posledních letech zažít. Řídí velkou značku a věřím, že vše podstatné v klubu si hlídá. Podle mě je to muž na svém místě.''

A abychom nezapomněli i na další osobnosti brněnského hokeje, mnozí z nás jistě zcela náhodně už potkali nejen hokejisty, at' už z A-týmu, již známé talenty z juniorské kategorie nebo i dorostenecké, lze jen po chodníku kolem projít kolem lidí z představensta a vedení Komety. Jedním z nich je prezident klubu, pan Egbert Zündorf. ,,Já jsem možnost někoho poznat z Komety osobně neměl,'' přiznává náš host ,,ale věřím, že není všem dnům konec.''

Někteří z nás však mají možnost hráče (nebo i členy trenérského štábu) potkat zcela náhodně na dovolených a nebo i během sezóny a to i na jiných územích v republice, než je přímo Brno nebo v nejpřilehlejších brněnských obcích. Ti starší, nebo lépe řečeno - zkušenější hráči, potažmo hokejové osobnosti, se věnují hokeji i trochu jinak a to v rolích mentorů, kdy předávají hokejové zkušenosti a učí ty nejmenší začínající hokejisty v útlém věku. A často profesionální hokejisté prohlašují, že věnování se dětem je moc baví. Člověk musí však být trochu i jako vychovatel k takovéto kategorii. ,,Když jsem navštívil sportovní areál ve Vyškově, potkal jsem tam Romana a Martina Erata s malými caparty,'' svěřuje se na závěr předmluvy.

 

Ahoj, rakmane! Vítám tě na úvod v hlavní části rozhovoru. Letošní hokejová přestávka byla nezvykle a nevyžádaně delší. Prozradíš Komet'áckým čtenářům, jakými činnostmi jsi ji ve volném čase strávil, at' už v karanténě nebo následně i po ní?

Ahoj Steve, pozvání k rozhovoru mě velice mile překvapilo a moc za něj děkuji. Co se týká první otázky, tak ono toho volného času moc nebylo. Naše firma jela naplno a protože nyní žiji sám, musel jsem po práci fungovat ještě doma. S kamarády jsme navíc pojali karanténu po svém a setkávali jsme se u jednoho na zahrádce, kde jsme i v tomto období zažili hodně legrace a tu hromadu vršků od lahváčů zakopeme jako poselství příštím generacím.

V diskuzním fóru máš nick rakman a v obrázku raka. Jak jsi k tomu přišel?

Hrával jsem fotbal a od mládí mi spoluhráči říkali přezdívkou rak. Po zápasech jsem byl v šatně vždy zpocený a červený a tak vznikla má přezdívka.

Měl jsi i jiné alternativy, jak se budeš na fóru jmenovat, až nakonec zvítězil rakman?

Mám stejnou i mailovou adresu, takže jsem o žádném jiném nicku neuvažoval.

Pojd'me ke Kometě. Který rok se psal, když jsi Kometu navštívil poprvé? A jaké zážitky sis z ní odnesl?

Poprvé jsem zápas Komety (tehdy to býval Zetor) navštívil jako student v roce 1985. Vzhledem k tomu, že jsme šli za Lužánkami na legendární Déčko, zážitky byly obrovské. Nezapomenu, jak jsme se po každém gólu Zetoru ocitli o cca. 5 řad níže.

Jakých pár oblíbených hráčů sis v Kometě do dnešní doby oblíbil?

Už z podpisu mého nicku je jasné, že nejoblíbenějším mým hráčem byl Karel Lang. Měl jsem rád i bývalou první pětku Zetoru: Oslizlo, Železný, Otoupalík, Havlíček, Nekola. Za poslední léta jsem měl a mám hodně oblíbených hráčů. Namátkou Tomáš Malec, Jan Hanzlík, Michal Gulaši, Leoš Čermák, Martin Erat, Martin Zat'ovič, Martin Nečas, Michal Kempný, Jakub Krejčík, Jožo Kováčik a Peter Mueller.

Jak daleko to máš do haly Rondo? Jsi přímo z Brna?

Nejsem z Brna, do Ronda to mám 45 kilometrů.

Máš nějaké své osobní předzápasové rituály? Sleduješ třeba borce na rozbruslení?

Do Ronda se dostanu jen sporadicky. Nemám moc volného času, ale zápasy Komety ve Zlíně nebo Vítkovicích navštěvuji. My s kamarády sledujeme vesměs všechny zápasy v naší restauraci. Takže mými rituály jsou v den zápasu rezervace stolu a rozeslání SMS s pozvánkou na ,,studio hokej''.

Prožíváš neopakovatelně každý zápas ty minuty před úvodním vhazování zápasu, kdy hala potemní?

Zápasy samozřejmě prožívám a s kamarády i dost hlasitě. Tady u nás jsou ve velké míře zastoupeni fanoušci Beranů a jsem moc rád, že výsledkově se v posledních letech situace změnila a Kometa je v tabulce vždy výš.

Co vlastně říkáš na nové osvětlení nad ledovou plochou?

Měl jsem možnost vidět nové osvětlení hned na prvním přípravném utkání a vypadalo to moc hezky.

Taktéž bych se zeptal na ještě stále nové pružná zvýšená plexiskla na mantinelech. Mají třeba dobrý zvuk, když se od nich puk odrazí nebo dojde k dohrání osobního souboje?

Nové plexi se mi také líbí a zvuk je určitě při všech situacích lepší.

Mezi tyhle ještě stále novinky patří i ,,Trenérská výzva''. Myslíš, že je dobrý nápad, že se tato vymoženost v hokeji na MS objevila a dokonce už i u nás v Česku?

Myslím, že bychom měli zakomponovat u nás tyto věci z NHL co nejdříve. Hokej je čím dál rychlejší a rozhodčí jsou také jenom lidé.

Hokej se neustále vyvíjí, zrychluje se a nejvíc mladí hokejisté svou rychlostí a dravostí k tomu přispívají. Baví fanouška takový hokej čím dál víc?

Hokej jde ve svém vývoji kupředu, stejně jako všechno ostatní. Za sebe můžu říci, že s přibývající rychlostí je na vše méně času a i techničtí hráči musí kolikrát hru zjednodušit, protože prostě není čas.

S tím tak trochu souvisí šířky kluziště. Zastáváš NHL rozměry nebo ty evropské v nejširší možnou šířkou nebo zlatý střed 28x60 metrů, jako máme v Rondu?

Jak už jsem psal v některé odpovědi výše, měli bychom přebírat věci z NHL, tedy i šířku kluziště.

Byl jsi za Lužánkami, když se hrála dvě domácí - avšak venkovní utkání proti Plzní a Spartě Praha? Pokud jo, byl to vyjímečný zážitek se zkusit dívat na hokej, jako tomu bývalo kdysi a bylo to ze začátku pod otevřeným nebem naprosto běžné?

Měl jsem tu možnost navštívit Open air game v Brně osobně a byl na zápase se Spartou. Zápasu předcházel koncert Kabátů a byl to i přes velký mráz zážitek na celý život. Tribuny byly postaveny tak, že všech 21 500 diváků to mělo kousek k ledu. Prostě i přes prohru krásný zážitek.

Technika za těch desítek let pokročila. Dneska už led čistí čtyřkolové rolby. I rolby jsou čím dál lepší. Myslíš, že čistí led relativně rychle mezi třetinami a před zápasem?

Jak už jsem psal několikrát, vše jde ve svém vývoji kupředu a nejinak je to i s rolbami. Určitě čistí led rychle, protože v přestávkách ještě musí být prostor na ,,doprovodný program''.

Jaký je tvůj nejméně oblíbený tým? At' už je to dáno klasickou rivalitou nebo z jiných důvodů?

Možná, že všechny překvapím, ale nesnáším Spartu v jakékoliv podobě.

Jak se díváš na to, že se brankoviště u nás zmenšila? Klasický půlkruh zmizel a ted' je tam ta lehká šišatice z NHL, aby gólman byl více v tlaku a znevýhodněn, aby protihráči mohli o malinko blíže clonit gólmanovi ve výhledu, být k němu více nadoraz a byli zkrátka blíže k brankové čáře a k tyčím pro případné dorážky?

Znovu se budu opakovat s NHL a tím, že vše jde kupředu. Dnes mají brankáři takovou výbavu a jsou tak kvalitní, že bez clonění, tečí a dorážek by moc gólů nepadalo. A hokej bez gólů by diváky nebavil. Já sám mám rád zápasy Komety s Plzní, protože v nich padá většinou hodně gólů.

Kdo si myslíš, že v novodobé historii Komety byl nejlepším technickým hráčem?

Za mě je to Petr Holík a kombinace naší první lajny to je často něco neuvěřitelného. Myslím, že i Martin Erat toho uměl hodně a gól, kdy z těch plzeňských ''reprezentantů'' udělal stojící kužele, si často rád pouštím.

A naopak kdo podle tebe nejvíce ''tvrdil muziku'' na ledě?

Ze současného kádru to dělá moc dobře Michal Gulaši. Nedávno to byl Leoš Čermák, ale i Honza Káňa. No a nesmím zapomenout na Borisa Valábika. Když bylo potřeba, kluci se uměli postavit jeden za druhého. Zase jako příklad uvedu Martina Erata, který se tenkrát zastal mladého Martina Nečase.

Když je období Vánoc, je fajn si třeba 26. 12. zajít na domácí zápas nebo na přelomu kalendářního roku? Má to své kouzlo?

Tohle období je pro hokej z mého pohledu nejlepší. Chodí v Extralize i největší návštěvy. Já se snažím navštívit mezi Vánoci nějaký zápas Komety, at' už domácí nebo venkovní.

Jak tobě se vlastně líbí naše jedinečné diskuzní fórum, s funkcemi Soukromých Zpráv a všemi možnými vymoženostmi, jako jsou například třeba videa a tak dále?

Líbí se mi moc a snažím se přečíst v diskuzi úplně všechno, i když po prohraném zápase je to často nadlidský úkol. Super byla i Tip:Liga, kterou jsem hrál a snad si ji zase brzy zahraju.

Jak často naše fórum navštěvuješ, i v době ,,okurkové sezóny''? :-)

S fórem vstávám i usínám. Ráno ještě v posteli čtu, jestli už Dušek zvedá železa, těším se, jestli nám hezký den popřeje arnasea a všichni ostatní. Přes den nakouknu třeba i desetkrát, protože jsem zjistil, že když tu člověk není v sezóně několik hodin, má co dělat, aby vše přečetl. Večer před spaním, než dám mobil na nabíječku, přečtu ještě poslední nové zprávy.

Dá se diskuzní fórum (a nejenom to naše, ale jakékoliv) vnímat i jako médium informací, kdy člověk na fórum přijde a uživatelé vkládají novinky ze zpravodajských webů? Je to takový středobod, kdy jsou informace nashromážděny na jednom místě?

Já to tak beru, zajímají mě články o Kometě, ale nemám čas je hledat na všech možných webech. Většina důležitých článků se stejně během dne na Kometafans objeví. Všem, kteří je tam vkládají, za to moc děkuji.

Kdybys mohl našemu zakladateli tohoto diskuzního webu nervosaurovi prostřednictvím našeho diskuzního fóra něco vzkázat, co by to bylo?

Já už Dušanovi poslal několik děkovných zpráv přes SZ. Nemám problém mu zde ale poděkovat znovu, protože to, co pro nás vytvořil s lidmi, kteří mu pomáhali, si zaslouží jedině obdiv a slova uznání. Pro mě bude vždy šéf tohoto fóra, ke kterému budu vzhlížet s úctou a respektem za to, co dokázal. Stejně tak chci moc poděkovat všem, kdo se o fórum starají.

Na fóru je nyní aktuálně kolem 970 uživatelských registrací. Umíš si představit, že by všichni aktivně přispívali, (tím ale nijak nenarážím na nikoho, kdo na fóru působí pasivně) i v době již zmíněné ,,okurkové sezóny'' a bylo tak stále aspoň něco z toho souvislého a relevantního číst?

Nedovedu si představit, že by komet'áček (bot) o půlnoci hlásil, že diskutovalo 970 uživatelů a nejen já to měl všechno číst. Já samotný také skoro nepíšu, rád čtu a když se mi nějaký názor líbí, použiju zelený palec. Naučil jsem se v životě dělit lidi už jen na dvě skupiny: Jedna jsou schopní a druhá všeho schopní. Těší mě, že na diskuzi tohoto fóra přispívají ti schopní, i když ti všeho schopní se také občas projeví.

Pročítáš si i jiná fóra z Extraligových týmů?

Jsem fanoušek Komety a jiná fóra mě nezajímají. I bez nich si dovedu představit, jak všem ležíme v žaludku.

Sleduješ nějaký oblíbený tým v zahraničí? At' už ve slavné NHL nebo někde po Evropě?

Snažím se hlavně sledovat týmy, ve kterých hrají naši bývalí hráči. Rád se na jejich zápasy podívám a zaměřuji se na výkony našich kluků. Letos to byla a snad ještě budou hlavně mužstva Carolina Hurricanes, Washington Capitals a New York Rangers.

Co říkáš na to, že v posledních několika letech se lední hokej v méně hokejových zemích, jako je například Francie, rozvinul a je to sport čím dál v těchto podobných zemí populárnější?

Tuhle otázku vezmu trošku z jiné stránky. Mám trošku obavy, aby právě mužstva jako je Francie, Norsko, Dánsko, Lotyšsko a jiná nebyla těmi, ke kterým budeme v brzké budoucnosti výkonnostně patřit.

No vidíš... a zrovna mě napadá otázka: Myslíš, že by to byl dobrý zápas s nováčkem z Velké Británie s českým národním týmem? Měli jsme je mít letos v základní skupině. Avšak šampionát se neodehrál a ani si už nemusíme připomínat proč...

Velká Británie si účast v A skupině mistrovství světa regulérně vybojovala, tak tam po zásluze patří. Záleží, kdy bychom s nimi měli zápas hrát, protože na začátku turnaje by určitě měli hodně sil a nováčkovský elán a náš tým by naopak měl několik volných míst, pro případné doplnění hráči z NHL.

Co se ted' s odstupem pár měsíců v současnosti děje, je neuvěřitelné. Opět se hrozí rouškami údajně na podzim a vymýšlí se nesmyslné kvóty, které omezují určitý počet přítomných fanoušků na stadiónech. Co bys k tomuhle svými slovy řekl?

Pracuji jako vedoucí ve farmaceutické firmě a myslím si, že o virech, bakteriích a plísních něco málo vím...... Mám na toto téma dost razantní názor. V posledních letech vždy byla na podzim nebo na jaře chřipková epidemie. Slyšel letos někdo o tom, že by měl někdo normálně chřipku? Nechápu, proč jsme si nechali zničit ekonomiku, z těchto ztrát se budeme léta dostávat. Podívejte se jen na opatření, která byla v březnu a která jsou v červenci.

Pro příklad uvedu Uničov, který na 14 dnů, kvůli pár desítkám nakažených, téměř hermeticky uzavřeli... dnes je v Karviné x krát víc nakažených... Chraňme staré a nemocné lidi - ti to potřebují, ale nevymýšlejme kraviny, že se na stadiónech bude sedět šachovnicově přes řadu.

Co si nejvíc přeješ, když začne nová sezóna?

Přeji si, aby Peter Schneider mohl v Rondu zažít tu atmosféru, o které hovořil, že se na ni moc těší. Aby ji mohli zažít všichni ostatní hráči a fanoušci, aby byla zrušena všechna vládní omezení a mohlo být vyprodáno. A abychom vyhráli poslední zápas nezkrácené sezóny a počet titulů byl stejný jako číslo na dresu Tomáše Plekance.

Sleduješ kromě Komety i další brněnské sportovní kluby, jak se jim na sportovním poli daří?

Sledoval jsem s napětím jarní část fotbalové národní ligy, jestli se Zbrojovce podaří postoupit do Fortuna ligy. Jsem rád, že Brno bude mít prvoligový fotbal i hokej.

A nějaké další sporty, které sleduješ nebo dokonce i sám rekreačně provozuješ?

Dřív jsem hrával fotbal. Dnes už mi to věk a zdraví moc nedovolí. Co se týká sledování sportů, tak hrozně rád mám ragby na nejvyšší úrovni. Mistrovství světa v ragby si nenechávám už léta ujít. Rád jsem v létě sledoval i Tour de France.

Když jdeš na nějaké to sportovní utkání, at' už je to Kometa nebo nějaké představení, je to se sešlostí přátel nebo podnikáte i něco s rodinou?

Vzhledem k tomu, že jsem nyní sám a moje dospělé děti žijí v Čechách, tak s rodinou nepodnikám po sportovní stránce nic. Jak už jsem psal na začátku rozhovoru, pokud jdu sledovat sportovní utkání, je to vždy s partou dlouholetých kamarádů a přátel.

Tvoje oblíbené pití je jaké, alko i nealko?

Z nealka piju nejraději vodu. Co se týká alkoholických nápojů, tak mám rád pivo. Ale nepatřím mezi takzvané ''kabeláře'', to znamená, že netahám lahváče domů, ale zajdu si na točené. Vyjímkou bylo období karanténního opatření, což jsem nastínil v odpovědi na první otázku. Pokud si musím na zdraví dát nějakého panáka, tak slivovicu nebo v restauraci Jack Daniel's honey.

A co jídlo, na čem si nejvíc pochutnáš? Zkoušel jsi se podívat do KometaPubu pod Rondem?

Nejsem v jídle moc vybíravý, chutná mi skoro všechno. Nemám rád mořské plody a ryby. Kdybych měl nějaké jídlo přece jen upřednostnit, tak řízek s bramborovým salátem. V KometaPubu jsem byl jen na pivu.

Co rád děláš ve volném čase? Jakým způsobem si dopřáváš relax?

Děti mě už udělaly dědou nebo spíše babičkou, protože mám 2 vnučky, takže jezdím za nimi nebo si jich užívám, když přijedou ony za mnou. Mám za domem malou zahrádku, tak částečně relaxuji tam. Jinak v místním fotbalovém klubu dělám trenéra dětí (mladší přípravky) a dále místopředsedu, sekretáře, hlavního administrátora a povětšinou i vedoucího mužstva mužů, takže práce je i ve volném čase dost.

Odpočineš si i u nějakého televizního pořadu?

Pokud nesleduji zmiňované sporty, tak v televizi upřednostňuju dokumenty o přírodě nebo české filmy, například na CS filmu nebo Filmboxu.

Jakou jsi vystudoval školu(y) ?

Vystudoval jsem střední průmyslovou školu chemickou v Brně.

Jsi milovníkem rychlé jízdy? Jaká je třeba tvoje oblíbená značka auta? Nebo podíváš se na Moto GP, Formule 1 nebo jiné závody ve světě?

Rychlou jízdu už nechávám mladším. Na Formuli 1 a Moto GP se občas podívám, ale otevřeně přiznávám, že v dobách Nikiho Laudy jsem měl Formuli 1 raději. Z aut mám nejraději ta, která mají nálepku Kometa Brno.

Poslední otázka, rakmane: No, vlastně dvojotázka... tituly už Kometa získala, což bylo největší přání všech našich fanoušků. Co hokejového Komet'áckého by sis přál, aby se ti splnilo? Máš nějaké takové tajné přání?

A v běžném životě máš nějaké představy o budoucnosti nebo přání? At' už by to mělo být cokoliv a rád se o to veřejně podělíš?

Má Komet'ácká přání jsem už psal v přáních před nadcházející sezónou. Navíc bych si přál, aby lidé, kteří mají pravomoci v otázce stavby nového stadiónu, přešli od slov k činům. A mým posledním přáním je, at' na Kometě je vždy ta neopakovatelná atmosféra, o kterou se kotel stará a nikdo nikdy nepřipustí tu komerční v podobě tleskátek a fandění na povel moderátora.

V mém soukromém životě bych si přál zdraví dětem, jejím partnerům i vnučkám a protože mám asi dva měsíce novou známost, tak at' nám to vydrží. Všem Komet'ákům přeji také zdraví a krásný Modrobílý život.

 

rakmane, na úplný závěr našeho KometaFans rozhovoru ti moc děkuju za účast v něm a jako i zmínku oceňuju, že jsi mu věnoval takovou pozornost a čas ve svých možnostech v době pracovního vytížení a poslal ho během dvou dnů nazpátek od jeho vyzvednutí. :-) Je vidět, že Kometa pro tebe hodně znamená, tudíž at' ti dělá jenom samé radosti po všech směrech, zdraví slouží, dětem i vnučkám se daří a tvoje nová známost at' se přetaví v hodnou a naslouchavou partnerku! Hodně štěstí a měj se krásně, Komet'áku!

 

Host: rakman

 

Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 5]

Zase super , jste holt pašáci a ať to Kometě šlape . Také přeju pěkný vztah s přítelkyní , pokud fandí *215* tak to bude dobrý .*24*

IP: 109.81.213.--
Jido Jido +2 / 0 22.07.20 13:10 [86408]

Opět hezké povídání

k večeři i ke snídani

*22*

IP: 90.177.99.--
moravak moravak +1 / 0 21.07.20 23:40 [86385]

Opět, krásný rozhovor, skládající se z otázek okolo naší Komety a též odpovědi na místě. Nechci se opakovat, rozhovor vedený na urovni, jako všechny předešlé. Počteníčko, které zahřeje Komeťácké srdíčko.*24**223*

„Modrobílá šlechta.“
IP: 178.255.168.--

Ráno mrknót do diskuze, během dne párkrát nebo několikrát, těsně před spaním a mobil pak do nabíječky... trošku se v tom vidím... *5*

„NHL rozměry kluziště 60 x 26“
IP: 94.113.79.--
geremi geremi Admin +1 / 0 21.07.20 21:20 [86376]

TdF ! Rugby ! Výborně, bratře !

„Ruskij korabľ, idi na chuj!“
IP: 37.188.225.--
Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 5]
K přidání komentáře se prosím přihlašte
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace