Lůca Lůca 25.11.21 16:33 [176982]

Taky se obávám, že se na hokej nepodíváme už ani v neděli... A to jsem se těšila, protože jsem teď strávila 14 dní doma zavřená s covidem...

IP: 37.188.244.--
Srb Srb +1 / 0 25.11.21 16:59 [176988]

Loni naockovanych 0% populace a nouzov stav. Letos naockovanych vice nez 60% populace ( nebudu psat presny cislo, protoze se mi vickrat stalo, ze se ty numera lisila ) a opet nouzovy stav. A dokonce vetsi pocet nakazenych a pruser v nemocnici drive nez loni. Kvuli cca 35-40% nenaockovanych? Jo, jasne, mutuje to, ale i presto se mi to zda zvlastni. A jak jsem psal nize, pokud je to ockovani tal ucinne a je jedinou moznosti, tak at ti ockovani mohou fungovat dale bez omezeni. Pak pro mnohe ockovani ztraci smysl. A to vychazim ze sveho okoli, kde se vetsina lidi neockovala kvuli zdravi, ac by si to vlada prala.

„Vincour ven!“
IP: 213.235.160.--
Martin76 Martin76 +3 / 0 25.11.21 17:46 [177007]

To není řešení Srbe. Myslím nechat očkovaný bez omezení. Já očkovaný jsem, ale nečekám, že to nemůžu dostat nebo přenášet. Čekám, a doufám, že když už to dostanu, ne skončím ve špitále...Je to jen o tom. Kdyby se ne plnily tolik nemocnice, a zdravotnictví by jelo jako dřív, žádný omezení by být nemuseli. Takto vidím přínos v očkování já. Takže pokud omezení, tak pro všechny. I nás očkovaný. Jen mě mrzí, že je nás pořád jen přes 60%....

IP: 37.188.161.--
Srb Srb 25.11.21 19:36 [177070]

Ja to neprodelat, mozna bych ockovany byl. Vzhledem k celkem dobremu prubehu ( jeden den zvysena teplota, unava asi ctyri dny ) si myslim, ze mam dobrou imunitu a tak vakcinu tolik nepotrebuji. Ono je pres sest milionu naockovanych a dva miliony to mely. Me by zajimalo, kolik z tech dvou milionu je naockovanych. A kolik nenaockovanych, co to prodelali, je na tom s temi protilatkami.

„Vincour ven!“
IP: 213.235.160.--
Martin76 Martin76 +1 / 0 25.11.21 19:44 [177077]

To asi nezjistime. Tuhle statistiku nikdo nevede. Nicméně díky za tvůj přístup! Kdyby to takto měli všichni, nebyli by tady ty rozbroje.

IP: 37.188.161.--
Halvar Halvar Hlavní admin 25.11.21 19:55 [177078]

S protilátkami je bohužel jeden zásadní problém. Jejich množství v krvi kolísá v čase a je obtížné říct, zda člověka dostatečně ochrání, nebo ne.

Pokud protilátky máš, aktivují se v okamžiku, kdy jsi vystaven viru. Pokud se s ním delší dobu nesetkáš, protilátky poklesnou až k hladině, kde se může zdát, že jich máš nedostatečné množství. A jak teď rozlišit, jestli žádné nemáš a potřebuješ vakcínu, nebo jsou jen neaktivní a jsi chráněn? To je obtížné a i proto ve většině Evropy protilátky neuznávají.

„Každý má právo a svobodu volby, ale s tím má i zodpovědnost za následky svých rozhodnutí“
IP: 138.199.56.--
Srb Srb +1 / 0 25.11.21 20:25 [177095]

Jo, to tusim, ze kolisaji. Proto jsem za je kontrolovat co ctvrt roku. A klidne na vlastni naklady. Co se tyce rozliseni, esi jich mas malo/hodne. Tak esi to jde u vakciny, coz mam pocit, ze se nejak urcuje, tak to jde u imunity i bez vakciny. Viz vcera virolozka ve zpravach, kde hovorila vesmes o tom stejnem. Pokud mas prirozenou imunitu dostatecne vysokou, je zbytecne, aby ses ockoval. Nepamatuju si to slovo od slova, tak tu nechci psat bludy, ale celkem jsem se s ni ztotoznoval. Pak samozrejme je druha virolozka, ktera ma nazory jine a ted si vyber.
Kazdopadne si myslim, ze to ze vetsina Evropy to ma nejak neznamena, ze my to musime mit stejne. Ac je to asi jednodussi, pac muzeme pak jet rakousky, bavorsky, mongolsky a dalsi modely.

„Vincour ven!“
IP: 213.235.160.--
JohnyL JohnyL +1 / 0 26.11.21 14:52 [177214]

Ta věta: "mutuje to" je však hrozně důležité. Stejně tak je potřeba už konečně uznat, že se tu bavíme a kolektivním zdraví, a populaci, ne o jednotlivcích a bez kooperace jednotlivých "součástek" nelze dosáhnout kýžený výsledek, určitě ne nyní. Ještě to rozepišu na konci. K té učinnosti vakcíny. Když si dáš prášky na cukrovku, tak v ten samý moment nemůžeš jít "vyloupit" cukrárnu a sežrat 3 kila cukroví bez následků. Očkování není spása a nesmrtelnost, ale zcela zásadně ovlivní, jak při nakáze dopadneš, důkazy jsou jednoznačné, ikdyž můžeš onemocnět i tak. Virus mutuje a protilátky, jak po prodělání nemoci, tak po očkování, jednoduše klesají rychleji, než bychom si přáli, což sice mrzí, ale když se nad tím zamyšlíš, je to typická vlastnost všech respiračních infekcí, jinak bys nikdy znova nemohl dostat "rýmu" nebo "chřipku" rok co rok, což jak každý ví, není pravda.

Opatření i vyhlášení nouzového stavu se vyvijí dle stavu našich nemocnic, ne od absolutních čísel případů, ty jako takové v zásadě nejsou podstatné. Ty moravské jsou opravdu naplněné, mám ve FNB řadu přátel, jezdím pracovně do FN Ostrava, mám přehled o FN Olomouc. Opravdu to nejsou žádný spiknutí a vymysly, je to realita. Sám jsem přes pět let pracoval ve FNB a moje doména byla diagnostika virů, což před covidem nikoho moc nezajímalo :-) Nyní již nejsem v té "první linii", ale pracuji v oboru přímo navázaném na diagnostiku a sekvenování covida, takže přehled mám troufnu si říct velmi dobrý a vím o čem mluvím, určitě více než 95% lidí. Mutace existují, jsou dobře zmapované, vlastnosti viru se jimi mohou významně měnit, nejsou to žádné pohádky a temné plány vládců světa, ale pouze biologie.

Původní varianta sars-cov2 měla číslo R údajně kolem hodnoty 2,5; mutace alfa (britská, co tu řádila na jaře) měla R mezi 3-4; delta už se podle odborníků pohybuje v rozmezí 5-9 (má hodně subtypů); pro rekapitulaci, čislo R znaméná, kolik se průměrně nakazí lidí od jednoho nakaženého. Možná je to pro většinu lidí moc abstraktní, ale čislo, co se pohybuje takto vysoko značí extrémní nakažlivost. Když jeden delta pozitivní potká 9 lidí, tak ikdyž je 5 z nich očkovaných a 2 to prodělali, ty dva nijak nechránění poměrně spolehlivě nakazí a v tu chvíli se infekce exponenciálně šíří, íkdyž si měl v tomto modelu 7/9 lidí odolných. Proto se dřív mluvilo o tom, že bude 60% odolné populace stačit, ale to bylo před tím rokem, kdy jsme tu měli "původní" variantu viru, abys nastavil kolektivní imunitu něčemu co se šíří jako delta, tak musíš jít někde mezi 80-90% odolné populace, to jsou fakta, statistika a žádné výmysly. Připočti k tomu, že už se ví, že půlroku po očkování nebo prodělání nemoci lidé už nejsou zpravidla dost chránění, rázem tu máš opravdu spoustu lidí, kteří jsou potenciálně k viru citliví a delta si je jednoduše najde.

Jen takové srovnání, virus spalniček, extrémně nakažlivá nemoc přenašená také kapénkami, proti které se už desetiletí povinně u nás očkuje, má číslo R údajně mezi 10-12. Díky očkování bylo u nás prakticky eradikováno. Je zde navíc ještě velká výhoda, že vlastnosti viru umožnily vytvořit takovou vakcínu, které má opravdu dlouhodobý efekt a i po mnoha letech chrání před nákazou (ne zcela..nic není 100%!).Přesto jsi možná v posledních letech četl, že se znova objevuje a víš co k tomu stačilo? Větší pohyb osob, které mohou onemocnění přivést ze zahraničí + pár procent biomatek v populaci, co si myslí, že očkování není třeba pro jejich děti, když jsou přece očkované ty ostatní....Díky svému názoru ohrožují životy nejen těch svých dětí, ale všech ostatních...Pro doplnění, je to docela dost záludné onemocnění, které stále ve světě ročně zabíjí až 200 tisíc DĚTÍ. Pointa budiž v tom, že i přes pouhých pár procent nečkovaných se lékaři opět začali obávat onemocnění, které tu léta nebylo a přijde mi to jako jasný a srozumitelný příklad, že pro blahobyt a výdobytky naší hi tech společnosti 21.století, kde mnoho těžkostí života se stalo stránkama v učebnicích dějepisu, musíme stále kousíček svého nepohodlí někdy obětovat, abychom si ten luxus mohli udržet...a to bohužel mnozí nechápou, odmítají chápat nebo jim to někdo neumí vysvětlit

Komentář byl upraven (1x), naposledy 26.11.21 14:54
IP: 89.176.123.--
geremi geremi Admin 26.11.21 17:44 [177242]

Díky, skvěle napsáno.

Jak vidíš Novavax?

„Ruskij korabľ, idi na chuj!“
IP: 37.188.225.--
JohnyL JohnyL 26.11.21 20:00 [177383]

Díky. Asi tě zklamu, že moc neřeknu, ale necitím se hodnotit vakciny, které zatím stále jsou v procesu schvalování a my jako veřejnost nemáme nějaké větší info o jejich nasazení "v terénu". Čistě můj osobní názor je opatrnost. Stejně jsem přistupoval k dosud používaným vakcinám, který se časem osvědčily= rozhodně jsou bezpečné a účinné alespoň kratkodobě taky jsou.

Co jsem o Novavaxu četl, tak snad by mohla pomoci přesvědčit nerozhodnuté neočkované, protože je založena na osvědčeném principu vakcinace (protein+adjuvans) a možná by mohla být ochrana dlouhodobější..jenže to je jenom takový předpoklad, možná jen zbožné přání .

Pokud ji EMA schválí, věřím, že to bude dobrá vakcína, ale stejně, kdybych šel na očkování nyní, a Novavax už by byl k dispozici, chtěl bych raději Modernu, potažmo Pfizera (Moderně vyšly nějaké data lépe, ale v zásadě lze říct, že jsou si rovnocenné).

IP: 89.176.123.--
geremi geremi Admin 30.11.21 20:12 [178697]

Dík za ten druhej odstavec, vidím to úplně stejně ... mohlo by to pomoct přesvědčit ty menší militanty, protože to funguje podobně jako shot proti rakovině děložního čípku a vsadím se, že s tímhle u svých prcků problém nemají ...

Jinak - triple Moderna dovezená od Izraelitů, i na základě jejich primárních dat;)

„Ruskij korabľ, idi na chuj!“
IP: 37.188.225.--